Varje sommar får menyn ett nytt liv. Den formas av vem som står i köket, vad vi är på för humör och vilka råvaror vi får tag på. Och sedan händer det förstås att vi ändrar oss lite under vägen. Någon kommer förbi med fantastiska tomater, fiskaren har fått något fint eller så får köket helt enkelt en idé. Då hamnar det något nytt på tavlan.
Vi tycker om att laga mat på grillen och handlar gärna så nära oss som möjligt. De senaste somrarna har vi bland annat serverat tomater och gurka från Burgsviks handelsträdgård, lamm från Norrgårde, rökt fisk från Burgsviks rökeri, charkuterier från Gotlands korvfabrik och glass från Gotlato. Vilka som dyker upp nästa sommar får vi se. Det är lite av det roliga.
Men vissa saker får man inte ändra hur som helst. Något riktigt gott från grillen, bearnaisesås och krispig potatis finns nästan alltid på menyn. Vi vet att några av er skulle bli väldigt besvikna annars.
De flesta av våra rätter är glutenfria eller går att få glutenfria.
Och så har vi baren.
Tillsammans med Gotland Spirits, vårt lokala bränneri, har vi tagit fram några egna favoriter. Sommaren 2026 serverade vi bland annat Hallon Negroni på Grå Gåsens egen gin och Cecilia Spritz med gurka från Burgsvik.
Vi tycker om vin och det märks på vinlistan. Den är ganska diger, med allt från ett riktigt gott och omsorgsfullt utvalt husets vin till rimligt pris, till prestigeviner för den som vill slå på stort. Vi serverar också lokala viner från Långmyre Vineri och öl från Snausarve. Men självklart kan du få en alldeles vanlig lager också.
Här ska man kunna dricka precis så enkelt eller så märkvärdigt som man själv har lust med.
Vi börjar redan klockan 11 med kaffe och något gott. Sedan blir det lunch, middag, kanske ett glas till och så småningom en kväll som gärna får fortsätta en stund.
En liten detalj som vi gärna behåller: På dessertmenyn 2026 kunde man beställa ”Get a room” – husets bästa lediga rum för natten, inklusive frukost. Det är ju inte alltid man vill gå hem.