VALV1 Comedy on Tour | Live på Gåsen
Efter 35 fullsatta föreställningar i rad gör standup-succén VALV1 Comedy nedslag på Gotland. Den 1 och 2 augusti bjuder Grå Gåsen på landets bästa och hemligaste standup – tre utvalda komiker ur Sveriges absoluta toppskikt, i ett intimt klubbformat men med nationell toppklass.
Bland de hemliga namnen finns en ”På Spåret”-vinnare och en mottagare av ”Årets Manliga Komiker”, utsedd av Det svenska Humorpriset. Sedan starten i augusti 2025 har VALV1 Comedy, grundat av Hjalmar Lind och August ”Sommarkatt1” Mether, etablerat sig som en av landets mest eftertraktade ståupp-klubbar. Efter Burgsvik åker klubben vidare till Lund Comedy Festival.
När: 1 & 2 augusti 2026
Insläpp: 20:00
Showstart: 21:00
Föreställningen ca 1,5 timme inkl. paus
Var: Grå Gåsen, Burgsvik
Biljetter á 250 kr/person släpps 22 juli. Lineup hemlig fram till kvällen – handplockad från Sveriges standup-elit.
Showkväll: Restaurangen har öppet som vanligt från 17:00 – boka bord här
Med reservation för ändringar i tider och program
OM VALV1 COMEDY
VALV1 Comedy grundades i Stockholm 2025 av komikerna Hjalmar Lind och August ”Sommarkatt1” Mether, och har på kort tid etablerat sig som en av de bästa ståupp-klubbarna i landet. Konceptet – hemliga lineups handplockade från humor-Sveriges toppskikt, med korta och tighta set – blev snabbt omåttligt populärt. Klubben har bakom sig 35 fullsatta föreställningar i rad och har gjort storscensdebut på Reginateatern i Uppsala.
Följ @valv1comedy på Instagram för mer information.
En sommarkväll på Grå Gåsen
Där musiken, maten och magin möts i en trädgård på Gotland
En kväll på Grå Gåsen
Där skratt, mat och sommarkväll möts i Burgsvik
Vi öppnar upp redan kl. 17 – då börjar också kvällen för dig som vill inleda med vår trerättersmiddag i restaurangen innan showen drar igång. Välj din dryck, luta dig tillbaka och låt kvällen sätta tonen.
Vill du hellre ta det lite mer avslappnat innan föreställningen? Våra barer är öppna för alla, och i trädgården hittar du smakrika rätter för både stora och små – oavsett om du föredrar kött, fisk eller växtbaserat.
Vi är stolta över Gotlands fantastiska dryckesproducenter, och här får du chansen att upptäcka det bästa ön har att erbjuda i glaset. Självklart finns även klassiker som lager, vin, drinkar – och goda alkoholfria alternativ.
Dörrarna till showen öppnar kl. 20, och kl. 21 drar tre hemliga komiker igång en kväll av skratt du inte vill missa. Ta god tid på dig till bords innan – det här är en kväll som mår bra av att inledas i lugn takt.
Välkommen till en kväll där god mat, gott sällskap och Sveriges bästa hemliga standup smälter samman till något alldeles extra.









